PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Web programcılığı görünenin ötesinde bir iştir , neden mi ? Bir web programcı hem kodlama hem algoritma hem de tasarım bilgisine sahip olmalıdır. Web programlama dillerinden en az birine hakim olmalıyken diğerlerini de kullanmış olması gerekir. Web programlamada PHP kullanıyorsanız .NET i de bilmeniz gerekir aktif kullanmsanız da ve aynı zamanda PHP ye hakim olması dahi yetmez çünkü işin database (veritabanı) kısmı vardır. Yani bu da denek oluyor ki işin database kısmı başlıbaşına farklı bir uğraş alanıdır. Belki diyceksiniz ki PHP bilen adam veritabanı da bilir işte burda yanılgıya düşersiniz ufak tefek veritabanı oluşturup loginde kullandıysanız veya sayfaya kayıtlı sabit tablodan veri çektiyseniz bu aslında işin daha başı demek oluyor. Buyuk ve sistemli , ilişkili veritabanları oluşturmak büyük hazırlıklar gerektirir. Mesela mysql biliyorum diyen biri SQL , Stored procedure , Trigger , Transact SQL , Mysql Workbench nedir ne değildir en azından bukadarını bilmesi gerekir lakin bazılarını ilk defa duyuyorum diyosanız tekrar kendinizi sorgulamanız lazım.

web programcı Yine Php kullanırken bir web programcının iyi derecede html bilmesi lazım bundan kastım sayfanın DOM yapısı ve Html 5 valid , w3c standardında kod inşaasıdır. Hangi etiket hangisinin içinde kullanılır hangi parametreleri nasıl kullanılır , nerelerde kullanılır ? Bu neden gerekli kod çalıştıktan sonra derseniz başınıza bir bela daha almış olursunuz :) Onun adı ise SEO diye cevap verebilirim evet SEO aslında başlı başına bir alan ama bir web programcı sitesinin , geliştirdiği sitenin arama motoru optimizasyonu konusunda normalin üzerinde bilgiye sahip olması gerekir bu da yine yeni kavramlar demek mesela , Google indexleme , pagerank , w3c , backlink , site optimizasyonu vb. bunların kendi içlerinde daha sayılabılecek birçok alan var.

Gelelim CSS konusuna :) Bir web programcı css de bilmezse olmaz arkadaş öyle ki kodlama yaptıktan sonra işin esas göze hoş görünen , işi gösteren yanı tasarımıdır bu da CSS den geçer. Unutmuşum bide CSS validasyonu var onu hiç söylemiyorum bile :) Yani ne dedik CSS olmazsa olmaz şimdi bir de CSS Less benzeri kütüphaneler kullanımda bu da CSS (Cascading Style Sheet) de kendima adıma devrim niteliğinde diyebilirim rahatlıkla nurda amacım bu konuları acıklamak değil yoksa hepsi bir derya niteliğinde amaç nelerden haberdarız neleri bilmeliyiz ?

Şimdi sırada vazgeçilmezimiz olan javascript var. JAvascript sayfada hareket alanımızı genişletir nasıl mı mesela bir linke tıklandığında sayfa yenilenmeden nesneleri etkileyebiliriz vb. Javascriptin de artık nesne temelli kullanıldığını biliyoruzdur. Ve bunun yanında javascript kütüphaneleri vardır en önemilsi Jquery diyebilirim. Jquery yi ben anlatmayım isterseniz öğrendikçe o size anlatıcaktır web programlamada nasıl bir yere sahip olduğunu :)

www.gencprogramci.net bir web geliştirici günlüğüdür !

Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Web programcı hangi özelliklere sahip olmalıdır ? Web programcı kimdir, ne yapar sorusuna cevap aradığımız konudur.