PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Bu dersimizde trigger nedir neleri destekler genel mantığı nedir bundan bahsedicez. Öncelikle trigger nedir ? Neden ve nasıl kullanılır bunları açıklayalım.
Trigger, veritabanı üzerinde yaptığımız işlemler sırasında işlem yaptığımız anda veya işlem yaptıktan hemen sonra etkilenmesini istediğimiz tablolar veya aynı tablodaki verilerin yapılan işleme göre etkilenmesidir. Mesela örnek verelim :
Bir şirketiniz var ve çalışanların sabah saat kaçta geldiklerini tatan bir tablonuz var ve bu giriş saatelerine göre çalışanlarınızı puanlandırmak istiyorsunuz. Mesela sabah 9:00 ile 9:15 te gelen arasında fark olsun istiyosunuz diyelim erken gelen çalışanın puanı dolayısıyle daha yüksek olucaktır.
Şimdi giris_cikis tablonuz olsun ve her aksam giriş bilgilerini alıp bu tabloya işiyo olalım ;
İstediğimiz şey nedir ? giris_cikis tablosuna kayıt yapılırken bir tane de puan tablomuz olsun ve giris_cikis tablosuna gün sonunda her girş - çıkış bilgisi girldiğinde otomatik puan tablosuna da p çalışanın o günkü puanı eklensin . Şimdi diyceksiniz ki iyi de bunu kod tarafında da yapamaz mıyız ? Yani iki sql oluşturup ikisini de ayrı iki tabloya ekleriz. Burda sıkıntı yok peki giris_cikis tablosunda güncelleme yaparsanız nolucak ? Bu durumda puan tablonuzun da güncellenmesi lazım. İşte tam da burda trigger imdadımıza yetişiyor diyebilirz.
Peki bu trigger ne iş görücek bize denildiğini duyar gibiyim ; trigger , giris_cilis tablosunda güncelleme olduğunda git şu tablodaki şu veriyi güncelle - ekle yahut sil diyebiliriz. Tabiki bunlar siz trigger ı bir kez tanımladıktan sonra otomatik gerçekleşir.

Trigger ı bir tablo üzerinde :

- Ekleme
- Silme
- Güncelleme
olaylarına bağlayabiliriz.

Şimdi bilmemiz gereken bir diğer husus :

Mysql bir tablo üzerinde maximum 6 adet trigger(Tetikleyici) destekler !
- Before Insert (Tabloya ekleme yapılmadan önce)
- After Insert (Tabloya ekleme yapıldıktan sonra)
- Before Update
- After Update
- Before Delete
- After Delete

PHP Mysql Trigger Kullanımı Ders 2Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Php mysql veritabanı işlemlerinde trigger ( tetikleyici ) nasıl kullanılır, ne işe yarar ?