PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


SEO Uyumlu Web Tasarım, Web Tasarım Nedir ?Bu makalemde seo uyumlu web tasarım ilkelerine yer vermek istiyorum, Seo uyumlu web tasarımda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ? Web tasarımda kullanılan yöntemin seoya etkisi nedir gibi konulara değinmek istedim. Günüzmüzde insanların en çok bulunduğu ortam olan internet dünyasının vazgeçilmez yapısı olan web sayfaları hangi yapıda olmalıdır. Hedef kitlenizi web sayfanıza çekebilmenizin ve arama motorlarının web sayfanıza, paylaştığınız içeriğe önem vermesinin kurallar nelerdir ?

Arama Motorları (örn: Google) Web Tasarımda Nelere Önem Verir ?

Bundan 1-2 yıl öncesine kadar kullanılan yöntemlere baktığınızda karşımıza çıkan sayfaların birbirinden bağımsız, konu bütünlüğü içermeyen, içerik kalitesine çok özen gösterilemeyen ya da gözardı edilen sayfalar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Yine aynı şekilde flash içerikli veya tamamı flash web sayfalarına rastlamaktaydık.

2000 li yılların başlarında hakim olan teknoji web 1.0 diyebiliriz. Aynı zamanda CSS2 kullanılmaktaydı. HTML,XHTML,DHTML gibi ayrı gibi görünen ancak aslında temelde aynı işi gören yapıları duyardık. Bu çeşitlilik ve belirli bir standardın olmayışı; web geliştiricilere, web developer kesimine güçlükler yaşatan bir durum oluşturmaktaydı diyebiliriz.

Günümüzde ise kullanılan teknolojinin adı web 2.0 diyebiliriz. Web 1.0 yapısı gereği kullanıcıyla çok fazla etkileşimde bulunmayan ve kullanıcıya sadece pasif roller veren(Okumak,takip etmek,izlemek) bir yapıdadır. Web 2.0 ile birlikte hem multimedya kullanımı hem de kullanıcı etkileşimi artmış durumdadır. Web in tarihçesinde rastladığımız multimedya, hipermedya gibi kavramlar kullanıcı etkileşiminin artması sayesinde daha aktif bir yere sahip olmuş durumdadır.

Günümüzde arama motorlarının dikkat ettiği konular artık daha kapsamlı hale gelmiştir. Bunun sebebi arama motorlarının insanı tanıma isteğinden kaynaklanıyor diyebilirim. Web sayfalarında dolaşırken google ın karşınıza çıkardığı reklamlara dikkat ederseniz göreceksiniz ki; daha önce dolaştığınız sayfalardan yola çıkarak sizin zevkinize, ilgi alanınıza, arama sorgularınıza uygun reklamlar göstermektedir. Bu da demek oluyor ki webde dolaşırken aslında kayıt altındasınız ve webde gezinirkenki davranışlarınız google için önemlidir.Mobil Uyumlu Web Tasarım, Web Tasarım İlkeleri Nelerdir ? İşte tüm bunlar arama motorlarının insanı tanıma ve dolayısıyla arama sorgularınızda sizi en doğru sonuca götürme çabasındandır. İlerleyen yıllarda arama motorlarının; arama yaparken o an ne istediğinizi tahmin eden algoritmalara sahip olduğunu görürseniz şaşırmayın derim.

Yukarıda hipotezimizi kurduğumuza göre şimdi gelelim bunun sonuçlarının neler doğurduğuna veya bize nasıl yansıdığına :) Madem ki arama motorları insanları webde gezinirken anlama ve davranışlarını gözleme çabasında, o halde girdiği çıktığı web sayfalarının, okuduğu makalelerin , gezindiği bölmelerin de analizini yapmak durumundadır diyebiliriz. Peki web sayfalarında belirli bir standart yoksa arama motorları yaptığınız arama sorgularında web sayflarını size nelere, hangi kriterlere göre sıralayacak ? Nasıl bir kıyaslama yapacak ? İŞte bu sebeptendir ki hem ziyaretçileriniz hem de Google anlamlı, içerik açısından zengin, hiyerarşi olarak anlaşılabilir yapıda web sayfalarını sever :)

Web 2.0 ile gelen yapının adı aslında yukarıda bahsettiğimizin kendisidir. Web 2.0 anlamsal web tasarım yapısını oluşturmak üzere belirlenen standartlar bütünüdür aslında diyebiliriz. Web 2.0 (Semantik Web) gereği HTML5 ortaya çıkmıştır. Yine yukarıda bahsettiğimiz çeşitliliğin belirli bir standart dairesinde toplanmasını sağlamak ve arama motorlarının bizleri anlamasını kolaylaştırmak açısından ortaya çıkan standartlar bütünüdür. HTML5 etiketleri anlamsal bir yapıya sahiptir. Örn: header etiketi, footer etiketi gibi kodlamalar sayesinde arama motorlanın botları, sayfanızı tararken nerenin ne amaçla kullanıldığına daha kolay erişir ve böylelikle sayfanızın krokisini çıkarabilir.

Eski tasarımlarda kullanılan yapıda hazırlanan; tamamı flash web sayfalarını düşünün, tamamen flash içerkli bir web sayfasında nerelere tıkladığınızı, hangi sayfaların daha yoğun ziyaret edildiğini takip ve analiz etmek özellikle arama motorları açısından mümkün olamayan bir durum orata çıkarır. Veya tamamen tablo tasarıma sahip bir web sayfası, mobiliteden söz edemezsiniz ve esnek bir yapı kurmanız da çok mümkün olmayacaktır.

Tüm bu konular göz önüne alındığında arama motorlarının web sayfasındaki tasarım, hiyerearşi, dolaşım ve mobil uyuma neden önem verdiğini daha iyi anlayacaksınızdır.

Nasıl Bir Web Tasrıma İhtiyacım Var ?

Nasıl bir web tasrıma veya web sayfasına ihtiyacınız olduğunu, yaptığınız iş kadar hitap ettiğiniz kesim de belirler.

 • Kurumsal Web Sayfası (Hizmetlerinizi ve iş tanımınızın yer aldığı bir yapı)
 • Kişisel Bir Blog Sayfası (Günlük paylaşımlarda bulunduğunuz)
 • E-Ticaret Sitesi (Ürünlerinizi satışa sunduğunuz)
 • Eğitim Temalı Web Sayfası
 • Mobil Uyumlu Web Sayfası

Yukarıda saydığım özelliklerde herhangi birine sahip bir web sayfası kuracak olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bugün büyük bir kesimin de kabul ettiği üzere; web sayfanızın yaptığınız işi en iyi şekilde yansıtması, her ortamdan ulaşılabilir olması, sayfalarınızın içerik yönünden zengin ve anlaşılabilir olmasıdır diyebiliriz.

Hazırlamış olduğunuz veya hazırlatmış olduğunuz web sayfanızın seo konusunda da güçlü bir altyapısı olması önemlidir. Arama sonuçlarında web tasarım ankara yazdığınızda bu işi yapan birçok firma ile karşılaşırsınız. Bunları incelediğinizde aramanız gereken özellikler yukarıda sıraladığım gibidir. Önce ihtiyacınıza odaklanmanızı ve hedef kitlenizi iyi analiz etmenizi öneririm.

Web Tasarım Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Web sayfası tasarımı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz ? Web sayfanızda aramanız gereken özellikler genel itibariyle şöyle olabilir

 • Yaptığınız İşi En Kısa Yoldan ve Doğru Şekilde Anlatması
 • Google Dostu, SEO Uyumlu - Semantik Web Sayfaları
 • Ziyaretçilerinizi Sıkmayacak Şekilde, Hızlı Açılan Web Sayfaları
 • Ziyaretçilerinize Her Ortamdan Erişim İmkanı Sağlayan, Mobil Uyumlu Web Sayfaları
 • Modüler, İhtiyaca Uygun Olarak Değişiklik Yapılmaya Müsait ve Esnek Yapıda
 • Sayfa Dolaşımı (Menüleri) Kolay ve Anlaşılabilir Yapıda
 • Özgün Bir Tasarıma ve İçeriğe Sahip
 • Eksiklik veya Düzenleme Gerektirdiği Durumlarda, Eskisini Çöpe Atmanızı Gerektirmeyen
 • Teknik Elemana İhtiyaç Duymadan Yönetimi Sağlayabileceğiniz Yapıda
 • İlerleyen Aşamada Ziyaretçi Yoğunluğunzu Kaldırabilecek Yapıda
 • Ziyaretçilerinizin Sayfalarınızdaki Dolaşımı ve Rabet Gösterdiği Noktaları Analiz Edebileceğiniz

SEO uymlu, ihtiyacınıza en iyi şekilde hizmet edecek web tasarım gereği genel hatlarıyla bu şekildedir. konuyla ilgili sorularınızda mail yoluyla veya yorum atarak iletişime geçebilirsiniz.

Mutlu, Onurlu Kalın.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Web tasarım ve programlama özellikleri nelerdir ? Semantik, kurumsal web tasarım ilkeleri nelerdir ? Web tasarımın seoya etkisi nedir ?