PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Jquery Sağ Tuş Kapatmak Php veya Asp.NET tabanlı web sayfanızda özellikle içeriğinizin çalınmasını, kopyalanmasını istemediğiniz durumlarda tarayıcı üzerinde sağ tuş özelliğini kapatabilirsiniz. Bu kodu web sayfanızın içeriği yanı sıra kaynak kodunuzun, css ve javascript dosyalarınızın çok fazla ortada olmasını istemediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Bu durum her ne kadar çok profesyonel bir yöntem olmasa da en azından her kullanıcı açıp da içerik kopyalayamaz, zaten işin piri olan adamı ne yapsanız bu konuda durdurmanız pek mümkün olmayacaktır.

Özellikle içerik kopyalamak seo için her ne kadar işe yaramasa da yine de içeriğinizi alıp deforme etme yoluna dahi gidilebilir. Google özgün, kopya olmayan içeriğe çok fazla itibar eder, değer verir. Bu yüzdendir ki kişi içeriğinizi çalsa dahi çok fazla işine yaramayacaktır ama yine de tek sebep bu değil; en azından kodlarınız css dosyalarınız, özel scriptleriniz de tek hamlede ele geçmesin diye bu tür küçük bir önlem alabilirsiniz.

Jquery Sağ Tuş Kapatma Nasıl Yapılır ?

Bu işlem için 2 yöntem kullanabilirsiniz;


   $(function () {

      $(this).on("contextmenu", function () {

        return false; // Sağ tuş tıklandığında false değer döndürür.
      });
    });


    $(function () {

      $(this).on("contextmenu", function (event) {

        event.preventDefault(); // Sağ menünün default event'ını kapatır.
      });
    }); 

Mutlu , Onurlu kalın.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Web sayfanızdaki verilerinzin çalınmasını engellemek için tam çözüm olmasa da sitenizde sağ tuş olayını kapatabilirsiniz.