PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Bu makale ile sizlere bir input alanına girilmiş verinin mail olup olmadığını test etme kodunu paylaşmak istedim. Şimdi başlığı ilk gördüğünüzde internette dünya kadar mail doğrulama, mail validasyon kodu yahut eklentisi olduğunu düşünecek ve saçma olduğunu düşüneceksiniz. Ancak biyerden sonra işin iç yüzüne inmeniz gerekebilir, yani bu validasyon işlemini siz bizaati yapmak, kontrol etmek durumunda kalabilirsiniz.

Gelelim örnek senaryoya yani hangi durumda lazım olabilir kısmına; Normalde birçok validasyon işlemi HTML 5 ile basit şekilde mümkün ancak diyelim ki siz özel bir form oluşturdunuz ve belli aşamaları submit buton kullanmadan yani formu post etmeden belli kontrolleri yapmak istiyorsunuz. Böyle bir durum karşısında ya ajax validasyon kullanacaksınız ya da kendiniz elle kod yazacaksınız ve aynı zamanda kullanacağınız kısım küçük bir alansa onlarca js dosyasından oluşan bir eklentiyi de projenize dahil etmek istemeyeceksinizdir çünkü bu tür eklentiler ve harici dosyalar arttıkça sayfalarınız yavaşlayacaktır işte burada web programcının kendisi işe dahil olması gerekir.

Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız bunca laf kalabalığını neden yaptığımı merak etmiş olabilirsiniz. Bunları anlatmamın sebebi piyasadaki, gerçekten programcı olmak isteyen arkadaşlara yol göstermektir. Sözüm o ki; web programcı demek hazır birkaç scripti çalıştıran ya da hazır sistemler (CMS) ler kullanarak bir şeyler ortaya koyan değil yeri geldiğinde olaya müdahil olabilecek ve sistemin işleyişine yön verebilecek kişi konumunda olabilmektir.
İşte bu yüzdendir ki bu web sayfası sadece kod paylaşan bir ortam ya da platform özelliğinde değil işin özünü anlamaya katkı sağlayan bir yapıda yayınlarına devam edecektir.

Buyrun kodlar:
function checkEmail(email) {
 
  var filter = /^[_a-z0-9-]+(\.[_a-z0-9-]+)*@[a-z0-9-]+(\.[a-z0-9-]+)*(\.[a-z]{2,4})$/;
 
  if (!filter.test(email)) {
  //alert('Lütfen uygun formatta bir mail adresi giriniz !');
  return false;
 }
 else{
 //alert('Mail adresi uygun formattadır.');
 return true;
 }
}


var mailBireysel = $('#mailBireysel').val(); // input'un id si ile değeri alıyoruz. 

var mailDonen = checkEmail(mailBireysel); // Yukarıda tanımladığımız fonksiyona değeri gönderiyoruz.


if(mailDonen){ // Fonksiyondan true ya da false ; dönen değere göre işlem yapıyoruz.

 alert("Mail formatı uygun.")
}else{

 alert("Mail formatı uygun değil");
}Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Jquery(javascript) ile input'a girilmiş bir verinin mail formatında olup olmadığını kontrol edebiliriz.