PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Php ile tamamen kodla bir xml dosyası oluşturup bunu istediğiniz dizine kaydedebilirsiniz. Buna ne için ihtiyaç duyabilirsiniz ? Web sitelerinin özellikle seo çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken, önemli unsurlardan biri xml sitemap lerdir. Burada ise önemli bir nokta vardır; web sitenizin xml sitemap dososyası ne kadar güncelse bu sitenin seo sağlığı açısından o kadar büyük öneme sahiptir. Çünkü google'ın botları sitenizi belli aralıklarla ziyaret eder ve bu ziyaret sırasında sitenizin ana dizininde sitemap.xml olup olmadığına bakar ve son geldiğinden geçen arada bir güncelleme ya da eklenen sayfa olup olmadığına bakar. Normalde sitemap oluşturan siteler var ancak siz siteniz için her yeni yayın girdiğinizde bunu tekrar tekrar oluşturmanız gerekecekse bu biraz iş yükü olur. Bir de bu tür sitelerin link sınırlaması avrdır yani free olarak olşturacağınız her xml site haritası için belli bir limit koyar ve tam anlamıyla sitenizin tüm link hiyerarşisini alamazsınız, eksik olur.

Php ile xml dosya oluşturmayı bilirseniz bunu sürekli başka sitelerden oluşturup tekrar tekrar sunucuya upload etmek zorunda kalmaz, sitemap.xml formatına uygun bir site haritasını dinamik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Şimdi php ile xml dosyası nasıl oluşturulur buna bakalım.


<?php

$xml = new DOMDocument('1.0', 'UTF-8'); // Versiyon ve Karakter Kodlama

$xml_album = $xml->createElement("Album");
$xml_track = $xml->createElement("Track");
$xml_year = $xml->createElement("Year");

$xml_track->nodeValue = 'New Track Item';
$xml_year->nodeValue = 'New Year Item';

$xml_album->appendChild( $xml_track );
$xml_album->appendChild( $xml_year );

$xml->appendChild( $xml_album );

$xml->save("test.xml");

?>

Bu kod ile bir dom nesnesi oluşturup versiyon ve karakter kodlamasını belirttikten sonra ilk olarak düğümleri oluşturuyoruz, ardından düğümlerin değerlerini gösterildiği gibi doldurduktan sonra hangi düğüm hangisinin içinde olacak bunu belirliyoruz ve en sonunda da dosya adını verip kaydediyoruz.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Php ile xml dosyasını oluşturup, düğümlerin içeriğini doldurup kaydedebilirsiniz.