PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Web programlama, bir meslek bölümü ya da bir tanımdan ibaret değildir. Her tanımlama bir sınırlamadır sözünden yola çıkarsak web progamlamayı sınırlamak pek mümkün değildir diyebiliriz. Öyledir ki bir web programcı birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmalı ve bu bilgileri etkileşimli ve harmanlayarak kullanabilmeli ve kendini sürekli olarak güncellemelidir.

Teoride bir web sayfanın tasarım, kodlama ve seo geliştirmesinin yapılması farklı kişiler üzerinde olması gerekse de çoğunlukla bir kod geliştiricinin az da olsaHtml, Html Dom, Css ve tasarım bilgisi olması beklenir. Yine aynı şekilde bir tasarımcı biraz da olsa kod bilgisine sahip olmalıdır diye düşünüyorum. Bu bir web programcının her türlü iş alanında karşısına çıkması olasıdır. Bir kurumda çalışmakta olsanız da freelance iş yapıyor olsanız da en azından temel düzeyde kendinizi bu alanlarda yetiştirmeniz gerekir. Karşılaştığınız çoğu işte arkadaş ben sadece kod yazarım diyemezsiniz sizden bu işe takla attırmanız beklenir. Böyle olmasa dahi extra bilgiler sizi daima bir adım önde tutucaktır.

Web Programlamaya Nerden Başlamalıyım ?

Web programlamaya başlamak istiyorsanız öncelikle dinamik web programlama dillerinden daha önce Html, Xhtml, Dhtml, Html Dom, Javascript( temel düzey ), Css ( temel düzey ) öğrenmeniz ilerlemenizde ve sorun aşma konusunda size hız kazandıracaktır. Tutup da PHP ya da Asp.NET diye başlıycak olursanız birçok yerde takılırsınız ve devam etmek adına başlangıçtaki hevesinizi bulamazsınız. Nerden çalışabilirim bunlara ? ya da kaynak önerebilir misiniz derseniz bu konuda en iyi kaynak ve size cevabım w3schools olacaktır. Bu sitedeki yukarıda saydığım istediğiniz kategorideki örnek uygulamalı kodlara erişebilir sistemin nasıl çalıştığı konusunda daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Bunları az çok öğrendim şimdi ne yapmalıyım diye sorucak olursanız öncelikle bu öğrendiklerinizi bilgi olmaktan çıkarmalı deneyime dönüştürmelisiniz yani öğrendiklerinizi küçük uygulama ya da projelerde kullanabilirsiniz, başlangıçta parça parça öğrendikten sonra oturun kendiniz küçük çaplı bir proje yapın içinde html,javascript ve css bulunan. Böylelikle siz aslında yola bildiklerinizi uygulamak adına çıkarsınız ancak bu süreçte karşınıza beklemediğiniz sorunlar çıkar ya da farklı fikirler ortaya çıkar böylelikle hem bu konuda sorun çözme beceriniz hem de ufkunuz genişler. Bununla birlikte aslında bir web programcının olmazsa olmaz kazanması gereken becerisi olan sorun çözme yeteneğinin nasıl geliştiğini, sorun nasıl çözülürün cevabını bulursunuz. Öyledir ki bir web programcı aslında yaptığı herşeyi, yazdığı her kodu ya da yaptığı her tasarımı birebir noktası noktasına bilmez yani ezberlemez ! Nasıl yaptığını da nasıl yapamadığını da !. Aslında bildikleri kadarınca neyi aradığını problemi ne olduğunu iyi bilir ve nerde araması gerektiği konusunda çok hızlı yol alır çünkü web programlamayla ilgili herşeyi bilmeniz olanaksız, imkansızdır. Ve takip ettiğiniz web master forumları, bloglar, web programayla ilgili web sayfalarını takip edin. Önemli olanlardan biri de kendini sürekli güncellemek olduğundan bahsetmiştik. Bahsettiğim forumları blogları takip etmek yeterli olmamaya başlıycaktır biyerden sonra, işte bu aşamada işin içine dil bilmel giriyor :) Yani öyle bülbül gibi şakımasanız da en azında nette arayacağınız konuda sadece türkçe sayfalarda arama yapmak çoğunlukla sizi sonuca götürmekte yeterli olmayacaktır. Bunun için yabancı kelimlerle arama yapmayı öğrenin bu beceriyi kazanmanız çok önemlidir. İngilizce olarak yazılmış web programlama bloglarını ya da tutorial sitelerini de takip edebilirsiniz.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Web programlama, web tasarım nedir ne değildir ?