PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


CK editor ün göründüğünün aksine oldukça kolay bir kullanımı vardır. Özellikle veritabanıyla işlem yapmanız gereken durumlarda veya projelerde kullanıcıdan alacağınız metin biçimlenmiş ya da özel metinler olacaksa CK Editor ü Kullanabilirsiniz. CKEditor için tıklayınız..

CKEditor ün ( Basic Package, Standard Package, Full Package ) olmak üzre 3 farklı biçimi vardır sitesinden projenize ya da amacınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

CKEditor Kullanımı

Şimdi CK Editor nasıl kurulur ve kullanılır buna bakalım. Öncelikle sitesinden amacınıza uygun olan paketi indirin ve rar ya da zip uzantılı dosyayı klasöre çıkartın. Daha sonra çıkardıpınız klasör içine örnek bir html ya da php sayfa oluşturun. Sayfayı açın ve çıkardığınız klasörün ana dizininde bulunan ckeditor.js dosyasını içe aktarın ve ardından html standardında bir textarea oluşturun ve aşağıdaki gibi class verin.


<!DOCTYPE HTML> 
<html lang="tr-TR">
<head>
 <meta charset="UTF-8">
 <title>CKEditor Kullanımı</title>
 
 <script src="ckeditor.js" type="text/javascript"></script> // Script dosyası
</head>
<body>
 
 <textarea name="ck" class='ckeditor' rows="5"></textarea> // Kullanılacak texarea elementi
 
</body>
</html>

- Daha sonra bu verileri nasıl işleriz diye soracak olursanız o da php de post edilen değeri yakalamakla aynı işlem zaten.


<?php

if($_POST){

$yazi = $_POST['ck']; // Textarea elementinin "name" özelliği

}


?>


- Hepsi bu kadar sorularınız olursa yazabilir ya da mail yoluyla ulaşabilirsiniz.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: CKEditor projelerinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz bir metin editörüdür, nasıl entegre edeceğimize bakalım.