PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Php ile çalışırken aralarda html kodları hatta css kodlarını iç içe kullanmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda normalde, php kodları içersinde html kullanıcaksak php bloğuna son verip araya html kodlarını yazarız bu css için de böyledir. Bunun bir diğer yolu da echo içersinde html kodlarını yazmaktır. Yani echo ile açtığımız parantez içersine html kodlarını yazabiliriz ancak bu yazım bazı durumlarda bize zoruluklar çıkarabilir. Özellikle karmaşık tırnak yapısı kullanmamız gerektiğinde durum kontrolden çıkabilir.

Bu tür durumlarda php ile çalışırken blok kodlama yapısını kullanabiliriz. Bu yapıyı kullanamk gayet kolaydır yapmanız gereken php, html, css karışık kod yazmanız gereken yerlerde blok oluşturmak, oluşturduğunuz bloğa isim vermek ve son olarak bloğu kapatmaktır. Bu yazım esnasında daha önce oluşturduğunuz php değişkenini html kodlarının peşinden, php tagı açıp kapamaya gerek duymadan kullanmak mümkün olmaktadır. Örnekte nasıl kullanıldığına bakalım.


$baslik = "Makale Başlığım";
$detay = "Makale içeriğim, makale detayım.";

$deger = "5px";


echo <<<CSS

	

CSS;
 
echo <<<YAZI

	

$baslik 1

$detay

$baslik 2

$detay
YAZI;

Yazdığımız kodda aynı zamanda yukarıda tanımladığımız değerleri css kodları içersinde de kullanabiliriz bu özellikle daha sonra değişiklilik yapmamızı gerektiren yerlerde büyük kolaylık sağlayacaktır.Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Php ile html veya css kodlarını bir arada kullanmanız gerektiğinde normalde php bloğonu kapatırız ya da echo içersinde tırnaklar arasında html veya css kodu yazarız.