PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D


Jquey ile mesela bir "a" elementine atadığımız click fonksiyonu sadece a etiketine tıkladığımızda çalışır normalde amajquery trigger sayesinde başka bir fonksiyon içinde veya başka bir event içinde "a" etiketine atanmış olan click fonksiyonunu tıpkı a elementine tıklanıyormuşcasına tetikleyebiliriz. Trigger kullanmak aslında bir nevi fonksiyonu çağırmak da diyebiliriz. Javascript te normalde fonksiyonlar kendiliğinden çalışmazlar. Çalışırlar ama bir olaya bağlamak için javascript ( jquery ) kullanılır aslında mesela bir elementin "onchange" özelliğne bir fonksiyon atayabiliriz. Trigger da istenen fonksiyonu olay gerçekleşmese dahi tetiklemeye yarar. Bu kodun öncesinde jquery kütüphanesini import etmeyi unutmayalım !

$(document).ready(function(){

  $("input").click(function(){

    $("input").after("
Text marked!
"); // inputun sonrasına ekler. }); $("button").click(function(){ $("input").trigger("click"); // input a atanmış click fonksiyonu. }); });

<input type="text">Normalde input a tıkladıkça işlem gerçekleşir fonksiyon input un click event ına atanmıştır ama button a tıklandığında inputun click fonksiyonu tetiklendiği için input a tıklanmış gibi davranır.

Google


Soru ve Tartışma Konularınız için;

Yayınlayan
comments powered by Disqus
Yazar: Windofelm
Description: Jquery ile bir olaya bağladığımız fonksiyonu başka bir fonksiyona ya da olaya tetikletebiliriz.