PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D
Toplam 22 yayın
Responsive Tasarım ve Ekran Çözünürlüğü Hakkında
Genel | 09 Ocak 2014 Perşembe| by Recep HIDIR

Günümüzde web tabanlı, mobil platformlarda da çalıştırmak durumunda olduğumuz e-ticaret siteleri, online işlem sayfaları, portallar, blog sayfaları ve sitelerin sayısı artmıştır. Öyle ki yaptığımız alışverişlerde dahi web ortamına bağlı hale gelmişsek ve bu web ortamlarının kullanımı da gün geçtikçe artmakta ve mobil ortamlarda da sıklıkla kullanılmaktayken bir web programcı olarak kurduğumuz web ortamının, web sayfasının mobil ortamlara da uygun bir şekilde fonksiyonelliğe ve görsel tutarlılığa tabi olması kaçınılmaz bir durumdur.

Responsive Tasarım ve Çözünürlük Web sayfalarının mobil ortamlarda da kullanılmasıyla birlikte yeni bir sorun ortaya çıkmıştır. Bir web sayfasını oluştururken çok yüzeysel birşey yapıyorsak sabit genişlikler verir yayınlarız normalde ama bu sayfaya mobil bir cihazdan girdiğinizde neyle karşılaşırsınız ?

  • Fonksiyonellik açısından ödün vermiş olabilirsiniz. Yani örneğin navigasyonunuzun bir kısmı görünmeyebilir ya da extra olarak eklediğiniz bir özellik yine çözünürlük engeline takılabilir.
  • İkinci olarak tasarımsal olarak da yine sürprizlerle karşılaşmanız olasıdır.

devamı ...

Web Programlama Nedir ?
Genel | 03 Ocak 2014 Cuma| by Recep HIDIR

Web programlama, bir meslek bölümü ya da bir tanımdan ibaret değildir. Her tanımlama bir sınırlamadır sözünden yola çıkarsak web progamlamayı sınırlamak pek mümkün değildir diyebiliriz. Öyledir ki bir web programcı birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmalı ve bu bilgileri etkileşimli ve harmanlayarak kullanabilmeli ve kendini sürekli olarak güncellemelidir.

Teoride bir web sayfanın tasarım, kodlama ve seo geliştirmesinin yapılması farklı kişiler üzerinde olması gerekse de çoğunlukla bir kod geliştiricinin az da olsaHtml, Html Dom, Css ve tasarım bilgisi olması beklenir. Yine aynı şekilde bir tasarımcı biraz da olsa kod bilgisine sahip olmalıdır diye düşünüyorum. Bu bir web programcının her türlü iş alanında karşısına çıkması olasıdır. Bir kurumda çalışmakta olsanız da freelance iş yapıyor olsanız da en azından temel düzeyde kendinizi bu alanlarda yetiştirmeniz gerekir. Karşılaştığınız çoğu işte arkadaş ben sadece kod yazarım diyemezsiniz sizden bu işe takla attırmanız beklenir. Böyle olmasa dahi extra bilgiler sizi daima bir adım önde tutucaktır.

devamı ...

Mysql Veritabanı İçe Aktarma Dosya Boyutunu Yükseltme
Genel | 02 Ocak 2014 Perşembe| by Recep HIDIR

Veritabanında ( mysql ) sql dosyasını içe aktarma işlemi yaptığınız sırada eğer büyük boyutlarda bir sql dosyası içe aktarmak istiyorsanız hata ile karşılaşabilirsiniz. Yani içe aktarmak istediğiniz sql dosyası 50 mb büyüklüğündeyse içe aktarma işlemi sırasında dosya maximum yükleme limitini aşmaktadır benzeri bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken php.ini dosyasındaki sırasıyla;

- upload_max_filesize = 100M
- post_max_size = 100M
- memory_limit = 500M

devamı ...


Kategori: Genel
ic
Toplam yayın: 22
Rastgele
Seçilgen

“Hayal gücünün mutlu bir çabaya girebilmesi için biraz da sıkıntı görmesi gerekir.”

- John Ruskin