PHP | Jquery | Css | Codeigniter | Unity3D
Toplam 20 yayın
Windows 7 Komut Penceresini Burada Aç
Genel | 27 Nisan 2014 Pazar| by Recep HIDIR

Windows üzerinde çalışıyorken Komut Penceresini Burada Aç işlemi çoğu zaman lazım olmuştur. Bunun kolay yolu klasöre sağ tıkladığınızda bu menünün aktif olmasından geçer. Bunun iki yolu vardır:

  • 1. Yol: Regeditten küçük bir ayar değişikliğiyle bunu yapabilirsiniz. Ekteki dosyayı indirin.
  • 2. Yol ise istediğiniz klasöre shift + sağ tuş ile tıklayarak bu menünün etkin olmasını sağlayabilirsiniz.
devamı ...

Google Chrome Resimdeki Yazıyı Seçme ve Kopyalama Eklentisi
Genel | 24 Nisan 2014 Perşembe| by Recep HIDIR

Bu makalede sizlere Project Naptha dan bahsetmek istiyorum. Nette dolaşırken rastladığım bu google chrome eklentisinin yaptığı iş resimlerdeki anlaşılabilir çözünürlükteki yazıları seçme ve kopyalama imkanı vermesidir. Hatta resimler üzerindeki bu yazıları seçme, kopyalama dışında diller arası çevirebilirsiniz de demek mümkün. Bu eklenti resim içindeki yazıları otomatik olarak algılar, tamamen ücretsiz edinebileceğiniz bu eklentiye Project Naptha adresinden ulaşabilirsiniz. Kullanımı ise oldukça kolay eklenti aktif olduktan sonra açmış oldu web ortamında herhangi bir resme sağ tıklayarak belli bir kelimeyi ya da resim üzerindeki tüm yazıyı seçip kopyalayabilirsiniz. Yazının çok net olduğu yerlerde ise sol tuş ile istediğiniz yeri normal seçim yaparak alabilirsiniz. Sadece font ve dil desteğinden dolayı bazı türkçe karakterleri algılamayabilir. devamı ...


2014 Web Tasarım Trendleri
Genel | 14 Şubat 2014 Cuma| by Recep HIDIR

2014 yılı için web tasarım trendlerini paylaşan bir makale ile karşılaştım ve paylaşmak istedim henüz çeviri için zamanım olmadı ama az çok ingilizce bilen özellikle teknik ingilizcesi olan arkadaşlar zorlanmayacaklardır. Kısaca nelerden bahsetmiş buna değinmek gerekirse; öncelikle, özellikle flat design yani düz tasarım bu daha çok web sayfasında kullandığımız ikonlar ve menüler için geçerli diyebilirim. Bunun yanında web sayfalarında serif font daha çok kitaplarda kullanılan tırnaklı font yerine sans serif yani tırnaksız font kullanımının uygun olacağından ve okunurluğu ve dikkat çekiviliği artırdığını söyleyebiliriz. Yine sayfa arkaplanında özellikle siteyi yormayacak büyüklükte video arkaplan kullanımından bahsetmiş ve bazı sitelerde görürsünüz uygun yerde kullanıldığında çekici bir görüntü yaratır.

Bunların yanısıra basit renk düzeni olmasından yani sayfada kullanılan reklerin basit ve içerik odaklı olmasında basetmiş. Web tasarımda özellikle şu sözü bilirsiniz; "Less is more" Az olan daha çoktur gibi bir anlamı vardır. Bu da özellikle tasarımdaki sadeliğe vurgu yapmaktadır diyebiliriz. Yine scroll a bağlı animasyonlardan, sayfadaki yazı görsel oranından ve daha az yazı kullanılmasından bahsedilmiştir.

devamı ...

Kategori: Genel
ic
Toplam yayın: 20
Rastgele
Seçilgen

“Sahip olduğunuz koşulları değiştirmek için, önce farklı düşünmeye başlayın.”

- Norman Vincent Peale